Spletna učilnica

Vaše znanje, spretnost in hitrost bodo ključni za postavitev svetovnega rekorda. V spletni učilnici najdete veliko uporabnih nasvetov, Kahoot! izzivov in videoposnetkov.

OSNOVNE INFORMACIJE

Navodila za izobraževalno doživetje

Današnje izobraževalno doživetje nas bo popeljalo v svet DRUŽBENIH OMREŽIJ.


Družbena omrežja prav zagotovo dobro poznate, nekateri pa jih tudi že uporabljate. Danes jih bomo raziskovali na nekoliko drugačen način, saj vas želimo opozoriti na njihove PASTI in vam pokazati, kako se teh čimbolje IZOGNITI.

Da bo vaš sprehod po spletnem doživetju čimbolj prijeten in uspešen, vas prosimo, da si preberete NAVODILA ZA UPORABO SPLETNIH AKTIVNOSTI, ki so priložena
v priponki.

1. DIGITALNO DRŽAVLJANSTVO

1.1. Pokukajmo v ozadje družbenih omrežij

Ste pripravljeni, da začnemo? 3, 4, ZDAJ!


Družbena omrežja sama po sebi niso nevarna. Omogočajo nam, da se sprostimo, učimo, dobimo številne nove ideje in se povezujemo z ljudmi, ki jih sicer ne bi mogli videti in slišati. A žal ni vse tako lepo, kot se nam zdi na prvi pogled. Ste se že kdaj vprašali, kaj se dogaja v OZADJU DRUŽBENIH OMREŽIJ?


Če tega ozadja ne poznamo, lahko uporaba družbenih omrežij hitro postane nevarna. Da bi to preprečili, SI OGLEJTE VIDEOPOSNETEK in spoznajte labirint, ki se skriva v ozadju naših elektronskih napravic.

1.2. Kakšni digitalni državljani ste pa vi?

Preden se posvetimo vsebini današnje delavnice, se bomo ozrli k svoji lastni uporabi interneta. Za vas smo pripravili vprašalnik, s pomočjo katerega vas bomo spodbudili k temu, da razmislite, KAKŠEN ODNOS IMATE SAMI DO DRUŽBENIH OMREŽIJ.

Kliknite na spodnjo povezavo, kjer boste IZRAZILI SVOJA OPAŽNJA in MNENJA. (Ne)pravilnih odgovorov ni, pomembno pa je, da razmislite o svoji uporabi in odgovarjate iskreno.



Kahoot! izziv

2. USTAVI SE IN PREMISLI

2.1. Kaj so digitalne sledi?

Sedaj, ko smo spoznali ozadje interneta, vemo, da je stvar mnogo bolj zapletena, kot si predstavljamo na prvi pogled. Obisk spletne strani; fotografija, ki jo objavimo; komentarji in sporočila, ki jih pošiljamo drugim; vse, kar o nas objavijo drugi ljudje...


Ali veste, da z vsem, kar počnemo na spletu, ZA SABO PUŠČAMO DIGITALNE SLEDI? Te so lahko POZITIVNE ali NEGATIVNE. S pozitivnimi sledmi o sebi povemo nekaj lepega, z negativnimi pa za sabo puščamo slab vtis.

Kliknite na videoposnetek in digitalne sledi spoznajte še podrobneje!

2.2. Raziskujmo digitalne sledi

Za namene tega izobraževalnega doživetja smo na družbenih omrežjih poiskali nekaj PRIMEROV DIGITALNIH SLEDI, ki so jih uporabniki puščali za sabo.


Kliknite na spodnji in na podlagi vsega znanja, ki ste ga pridobili do sedaj, razmislite, KAKO BI OPISALI PRIKAZANE FOTOGRAFIJE? Kakšne digitalne sledi so z njimi za sabo pustili uporabniki? Se vam objave zdijo primerne?

2.3. Spoznajmo zanimiv profil

Poleg problematik, ki ste jih spoznali v zgornjem videoposnetku, imajo digitalne sledi še eno negativno plat - DIGITALNIH SLEDI namreč NE MORETE NIKOLI IZBRISATI. Kar je enkrat na spletu, ostane tam za vedno. In tudi če trenutno mislite, da je neka objava povsem "brezvezna", ni nujno, da vam bo nedolžna tudi čez nekaj let, ko bodo vaše sledi še vedno lahko videli vaši starši, učitelji, otroci, delodajalci, vsi drugi znanci - in neznanci.

Oglejte si spodnji fotografiji, na katerih lahko vidite različne profile, ki jih ima Barbara na spletu. Razmislite, kakšne sledi Barbara pušča za sabo. Pozorni bodite predvsem na RAZLIKE, ki jih opazite V PODATKIH, ki jih Barbara o sebi deli na različnih omrežjih.

2.4. Kakšen odtis oseba pušča za sabo?

Ste si dobro in natančno ogledali profile, ki jih o Barbari najdemo na spletu?


Potem ste pripravljeni na nalogo, ki smo jo pripravili za vas!
S klikom na spodnjo povezavo se vam bo odprl dokument v katerem odgovorite na zastavljena vprašanja.

Odprite
priloženi dokument in se POGUMNO LOTITE REŠEVANJA!

2.5. Sestavimo koščke sestavljanke

Vsakič, ko objavimo informacije na spletu, izgubimo nekoliko svoje zasebnosti in dopolnimo svoj SPLETNI UGLED in DIGITALNI ODTIS. Nekaj razkrijemo tukaj, nekaj tam, nekaj objavijo drugi in če bi kdo te koščke sestavil, lahko dobi že precej natančno sliko o nas.

Zato se skupaj sprehodimo skozi kviz, v katerem boste še dodatno izpopolnili svoje znanje o digitalnih sledeh.

Kahoot! izziv

2.6. Ste se vi že kdaj "pogooglali"?

Kakšen digitalne sledi in vtis pa vi puščate za sabo na spletu? Ali na spletu počnete kaj takšnega, česar vaša družina, učitelji ali neznanci NE SMEJO IZVEDETI?

VPRAŠAJTE "STRICA GOOGLA". To storite tako, da kliknete na spodnjo povezavo in v Googlovo okence vpišete svoje ime. Za boljše iskane rezultate svoje ime in priimek obdajte z dvema narekovajema (npr. "Varni Nace") in pritisnite gumb "iskanje". V sekundi ali dveh bo pred vami izpisano vse, kar o vas vé spletni iskalnik Google.

Vprašaj strica Googla

3. DIGITALNI UGLED

3.1. Ko bomo veliki, bomo...

Danes smo že spoznali, da je ZELO POMEMBNO, KAKŠNE DIGITALNE SLEDI PUŠČATE ZA SABO. Preden nekaj objavite na splet, pomislite: ALI BI TO STVAR PRILEPILI NA SVOJE ČELO IN SE Z NJO SPREHAJALI PO SVETU. Bi jo pokazali vsem sošolcem in prijateljem, sosedom, učiteljem, staršem, sorodnikom, bi jo pokazali vsakemu neznancu, ki bi se sprehodil mimo? Če tega ne bi storili, če objava ne sodi na vaše čelo, potem ne sodi niti na družbena omrežja.

V posnetku preverite, kako lahko digitalne sledi, ki jih puščate za sabo, vplivajo na vašo prihodnost.

3.2. Posledice nepremišljenih dejanj

Ali zdaj že bolje razumete, kakšne so lahko posledice nepremišljenih dejanj na spletu?

Na internetu veljajo določena PRAVILA, ki smo jih spoznali. In ta še zdaleč NISO SAMA SEBI NAMEN - tam so zato, da nas obvarujejo pred neprijetnostmi. Podobno je tudi v resničnem življenju. Ko vidimo rdečo luč na semaforju, se ustavimo in počakamo na zeleno luč. Cesto sicer proti pravilom lahko prečkamo tudi pri rdeči luči - ampak s tem povečamo možnost, da se nam bo zgodila kakšna neprijetnost. Lahko da nam 1x, 2x, tudi 50x uspe, 51-ič pa ne - in takrat začutimo posledice nepremišljenega dejanja.

In takšnih zgodb je veliko. Svojo vam bo v videoposnetku zaupala tudi Eva.

V videoposnetku ne pozabite vklopiti slovenskih podnapisov. Videoposnetek lahko tudi nastavite na celozaslonski način. Če ne veste kako, si oglejte navodila v OSNOVNIH INFORMACIJAH.

4. POSKRBI ZA SVOJO VARNOST!

4.1. Nastavitve zasebnosti

Sedaj smo spoznali, da moramo dobro razmisliti, katere vsebine sodijo na splet in katere ne. V nadaljevanju pa bomo spoznali še 2 pomembna vidika zagotavljanja varnosti na spletu. To so USTREZNE NASTAVITVE ZASEBNOSTI in ZAPLETENA GESLA.


Pa pojdimo najprej k zasebnosti... STE VI ŽE POSKRBELI ZA SVOJO ZASEBNOST? Če niste, potem hitro kliknite na priložene povezave, v katerih najdete navodila za primerno nastavitev zasebnosti na trenutno najbolj obiskanih mobilnih družbenih omrežjih Instagram, Snapchat in TikTok.

4.2. Zapleteno geslo je ključnega pomena!

Pomemben dejavnik za ohranjanje varnosti na mobilnih družbenih omrežjih so poleg vseh stvari, ki ste jih danes že spoznali, tudi GESLA. Ali veste, da poznamo ENOSTAVNA in ZAPLETENA gesla? Da bi bili na spletu kar se da varni, moramo uporabljati tista, ki so zapletena. Če uporabimo enostavno geslo, nam ga namreč nepridipravi lahko hitro ukradejo in tako pridejo do naših skritih informacij, podatkov, fotografij, pogovorov itn. Poleg tega lahko nepridipravi po spletu te vsebine tudi zelo hitro razširijo. Pomislite, bi vam bilo to prijetno?

Verjetno ne. Zato kliknite na spodnji videoposnetek in spoznajte, kako lahko sami ustvarite zapleteno geslo in poskrbite za svojo varnost na spletu.

V videoposnetku ne pozabite vklopiti slovenskih podnapisov. Videoposnetek lahko tudi nastavite na celozaslonski način. Če ne veste kako, si oglejte navodila v OSNOVNIH INFORMACIJAH.

4.3. Iz teorije v prakso

Spoznali smo že kar nekaj teorije, zato je čas, da ZNANJE PONESETE V PRAKSO. Pred vami je naloga, za katero boste potrebovali LIST PAPIRJA in SVINČNIK.

Ste pripravljeni?

Super! Sedaj po navodilih, ki ste jih dobili v videoposnetku, sami oblikujte VSAJ 3 ZAPLETENA GESLA. Dobro razmislite, kakšna morajo biti varna, močna in zapletena gesla. Ko boste končali z nalogo, nadaljujte na naslednjo aktivnost.

4.4. Kako varna so vaša gesla?

Odprite spletno stran, ki se nahaja v priponki in v prazno okence, ki se bo pojavilo pred vami, vpišite enega od pravkar oblikovanih gesel. PREVERITE, ALI JE VAŠE GESLO DOVOLJ ZAPLETENO. Spletna stran vam bo namreč pokazala, koliko časa bi nepridiprav potreboval, da razvozla vaše geslo. Če je geslo dovolj varno, se vam bo ozadje obarvalo zeleno. Če se vam ozadje ni obarvalo zeleno, poskušajte izboljšati svoje geslo. Pomislite, ali so gesla, ki jih trenutno uporabljate, zapletena in varna. Če niso, razmislite o tem, kako bi jih lahko izboljšali.

OBVESTILO! Ta stran je varna, kar prikazuje tudi ikona ključavnice poleg naslova spletne povezave znotraj brskalnika. Vsakič, ko vpisujete gesla, preverite, ali ima spletna stran podobno KLJUČAVNICO! Če je ni, GESLA NIKAR NE VPISUJTE, saj vam ga lahko nepridiprav zelo hitro ukrade!

Preveri na security.org

5. ZAKLJUČEK in PREVERJANJE ZNANJA

5.1. Kaj smo se danes naučili?

Danes smo spoznali kar nekaj novih stvari. Se strinjate? Preden bomo preverili usvojeno znanje, si oglejte še spodnji videoposnetek, ki bo dodal zadnjo ČEŠNJO NA VRHU TORTE pri spoznavanju varne uporabe mobilnih družbenih omrežij.

V videoposnetku ne pozabite vklopiti slovenskih podnapisov. Videoposnetek lahko tudi nastavite na celozaslonski način. Če ne veste kako, si oglejte navodila v OSNOVNIH INFORMACIJAH.

5.2. Preverite svoje znanje

Čisto na koncu je pred nami nov izziv, v katerem bomo preverili vaše znanje.


VENDAR POZOR - tokrat smo izziv nekoliko nadgradili:
a.) Na voljo imate 20 sekund, da odgovorite na zastavljeno vprašanje.
b.) Hitreje odgovorite, več točk dobite - seveda, če boste pravilno odgovorili. Raje si vzemite več časa in dobro preberite vprašanje.
c.) Dodali smo še druga, zelo zanimiva in poučna vprašanja, na podlagi katerih boste spoznali in nadgradili svoje digitalno znanje.
d.) Na zastavljeno vprašanje je včasih možnih več pravilnih odgovorov. Izberite le enega izmed njih.

Če ne boste zadovoljni z rezultatom v izzivu, ga lahko ponovite. Priporočamo vam, da snov, pri kateri ste bili malo bolj površni, obnovite in nato ponovno zagrizete v naš spletni kviz! Bo šlo? Če ne veste, kako se uporablja Kahoot, si oglejte navodila v OSNOVNIH INFORMACIJAH.



Kahoot! izziv
Share by: