Nasveti za učence

Glavne zvezde tega dne boste prav vi! Vaše znanje, spretnost in hitrost bodo ključne za postavitev svetovnega rekorda. Preberite nasvete, članke in rešite pripravljalni kviz.

Spet in spet ta splet 

Z mero ali preko mere? Ti odločaj! 

Splet je krasna stvar, dokler te povezuje s svetom, prijatelji in novimi zanimivostmi. Ko te omreži tako, da ti zmanjka časa za življenje v živo, pa ves ta spletni svet v resnici ni več tako lep. Lahko ti vzame dobro počutje, prijatelje in nadzor nad samim seboj. Spoznaj pravočasno znake pretirane uporabe spleta in pazi nase! Naj splet ostane na lepši strani tvojega zanimivega življenja.

Kako vem, kdaj je preveč? 

Ko nimaš več časa za prijatelje in druženje, ker komaj čakaš, da vstopiš v svet družbenih omrežij, računalniških iger in drugih spletnih zapeljivosti, se odmikaš od ljudi. Lahko se zgodi, da se vse težje pogovarjaš iz oči v oči in da se oglasi tudi tvoje telo: pojavijo se lahko glavoboli, boleče zapestje, nihanje telesne teže in podobni neprijetni znaki.



Ko ne moreš zmanjšati ali prenehati s preverjanjem družbenih omrežij, z računalniškimi igricami ali s kakšnimi drugimi spletnimi dejavnostmi, kadar to sam hočeš in si to na tihem želiš, je stvar že zelo resna. Če poskušaš in ne gre, je to zanesljiv znak, da je tvoja uporaba spleta pretirana.



Kaj naj naredim? 



Opazuj sebe in prijatelje. Pri preprečevanju in premagovanju prekomerne uporabe spleta, družbenih omrežij in računalniških iger smo prijatelji in družina najboljša pomoč in opora. Bodimo pozorni na znake pretirane uporabe spleta!


Postani gospodar svojega časa. Naj te splet ne zapelje kadar koli in kjer koli. Spremeni svoje spletne navade. Organiziraj se. Natančno si določi čas, kdaj si na spletu in kdaj te tam ni. Razmisli o svojih razlogih uporabe spleta. Poišči si nove dejavnosti. Načrtuj druženje s prijatelji, rekreacijo, čas za glasbo in za vse drugo, kar te veseli. 



Družbena omrežja 

Super so, dokler jih uporabljaš varno! 

Družbena omrežja (instagram, snapchat, tiktok, viber, youtube, facebook, twitter in druga) te lahko danes v trenutku povežejo skoraj z vsakim Zemljanom. A prav tako lahko skoraj vsakemu Zemljanu omogočijo, da pogleda naravnost v tvoje zasebno življenje. Ne bodi kot lutka v izložbi. Ti odločaj in nadzoruj, kdo lahko ima stik s tabo. Zaščiti svojo zasebnost na družbenih omrežjih

Sestavi zapleteno geslo

Ne olajšaj nikomur dostopa do tvojih uporabniških računov! Sestavi zapleteno geslo. Vsebuje naj najmanj 8 znakov in med njimi naj bodo tako velike kot male črke, številke in vsaj en od ostalih znakov na tipkovnici (npr. !, #,%,&,*,…). Gesla ne zaupaj nikomur!

Najdi svoj način za ustvarjanje gesel. Pomagaj si npr. s kakšnim lastnim priljubljenim ali malce prismojenim stavkom, ki ga z uporabo začetnic besed spremeniš v geslo. Stavek »Moj kuža Piki ima 4 tačke in 2 ušesi!« postane geslo MkPi4t&2u!

Zaščiti osebne podatke 

TINNG! To je kratica, s katero si lažje zapomniš, da so Telefonska številka, polno Ime, domač Naslov, Načrti, kam se odpravljaš in podobno, ter Geslo tisti podatki, s katerimi smo na družbenih omrežjih še posebej previdni. Ne širi jih kar tako naokoli! 

Pred uporabo družbenih omrežij spoznaj možnosti nastavitev tvoje zasebnosti. Prepreči neželeno označevanje na fotografijah (uporaba oznak – »taggov«)! Pri omrežjih, ki to omogočajo, uporabljaj nastavitve, s katerimi lahko določiš, kdo od tvojih spletnih znancev lahko vidi katere tvoje podatke in objave.


Spletno nasilje 

Bodi proti! 

Ko te kdo udari, užali, prizadene, občutiš bolečino, nelagodje, strah. Ko kdo vdre v tvojo zasebnost, se pojavijo jeza, sram, občutek ogroženosti. Ko se to zgodi na spletu, prek elektronske pošte ali družbenih omrežij, na forumu ali v klepetalnici, na mobilnem telefonu ali prek drugih komunikacijskih sredstev, podobno boli, občutek nemoči pa je lahko še večji. Zato: varuj sebe, ne ogrožaj drugih. Ni zabavno, kar zaboli. Šala ni šala, kadar koga udari.

Ne deluj nasilno

Jeza je nasilna do tebe in do drugih. Ne dovoli ji, da pritisne ukaz Pošlji ali Objavi. Počakaj, da se jeza ohladi. Potem preberi napisano in pomisli, kako bi ti bilo, če bi bilo to sporočilo namenjeno tebi. Ga še želiš poslati ali objaviti.

Kar je tvoje, naj ostane tvoje. Nikomur, niti najboljšim prijateljem, ne dajaj svojih spletnih gesel. Osebne podatke in podrobnosti iz zasebnosti zaupaj le tistim, ki jih poznaš in jim res zaupaš tudi v živo, doma, v šoli, na cesti.

Pazi nase in ukrepaj 

Kar je tvoje, naj ostane tvoje. Nikomur, niti najboljšim prijateljem, ne dajaj svojih spletnih gesel. Osebne podatke in podrobnosti iz zasebnosti zaupaj le tistim, ki jih poznaš in jim res zaupaš tudi v živo, doma, v šoli, na cesti.

Ne odpiraj sporočil, ki pridejo od neznancev. Če te s sporočili kdo nadleguje, jih ne briši! Blokiraj nadlegovalca. Če je mogoče, odkrij, kdo je. Odrasli osebi, ki ji zaupaš, povej, kaj se ti dogaja.


Varna uporaba spleta 

Naj to, kar je dobro, ne postane slabo! 

Radi imamo spletni svet. Poznamo njegove prednosti. A če smo še tako pametni, se nam ob vsakdanji uporabi lahko zgodi, da pozabimo na spletne pasti in nevarnosti. Jih sploh poznamo? Jih lahko obvladamo? Zavedajmo se jih in ravnajmo tako, da bo spletni svet za nas varnejši!

Splet je zelo zares 

Podatki, ki jih zapišeš v elektronsko pošto, aplikacijo ali spletni obrazec, te lahko hitro spravijo v nevarnost. Osebnih podatkov ne zaupaj nikomur samo zato, ker te prosi zanje. Ravnaj previdno z elektronsko pošto, ki zahteva od tebe dragocene podatke (npr. o bančnem računu, geslu). Posvetuj se z odraslimi.

Na spletu vse ostane za vedno. Čeprav se ti zdi, da je tam vsak dan kaj novega, bo tvoja včerajšnja fotografija ali objava tam ostala za vedno. Celo potem, ko jo ti izbrišeš! Zato je bolje, da ne objavljamo tistega, za kar ne želimo, da bi kdaj v prihodnosti videli in vedeli vsi.

Na spletu ni vse res 

Novice, ki se širijo po spletu, so morda izmišljene ali pa ta, ki jih je objavil, ni niti preveril, ali so resnične. Ne verjemi vsega in ne širi neresnic ali laži samo zato, ker se ti zdi zabavno. Preverjaj tudi, ali so naslovi strani, ki jih obiskuješ, pravi. Naj te povezave ne odpeljejo na nepreverjene spletne naslove.

Mimoidočemu neznancu na ulici ne verjameš vsega takoj in na besedo. Ljudi na spletu niti ne vidiš v živo. Ne veš, ali govorijo resnico. Lahko so npr. starejši, kot se predstavljajo. Zato na spletu nikomur ne verjemi in ne zaupaj bolj, kot bi mimoidočemu neznancu.

Nasveti za starše

Na spletni strani zavoda Varni internet so pripravili veliko uporabnih nasvetov, ki so vam lahko v pomoč pri pogovoru z vašimi otroci o varnosti na spletu.

  • Kviz Spletne brihte

    Share by: